Piłka nożna w Szczecinie

home-office-569359_640

Piłka nożna w Szczecinie.

Rozwój piłki nożnej w przedwojennym Szczecinie.
 

Jeśli czytaliście poprzedni artykuł i poznaliście historię rozwoju piłki nożnej na świecie, to pewnie zaczęliście zastanawiać się, jak to było w Polsce, kiedy piłka nożna dotarła do Szczecina? W takim razie zapraszam do lektury na temat przedwojennej piłki nożnej w Szczecinie. Artykuł powinien rozjaśnić Wam obraz rozwoju piłki nożnej w Szczecinie.

Początki piłki nożnej w naszym mieście datuje się już na rok 1886. Wtedy to do Szczecina przyjechali wraz z rodzicami młodzi bracia Schwant. To od nich rozpoczął się rozwój piłki nożnej w naszym mieście. Oczywiście ówcześni Szczecinianie szybko stali się zagorzałymi wielbicielami biegania za okrągłą piłką. Zanim powstał pierwszy profesjonalny klub, gra stanowiła tylko rozrywkę miejscowych mieszkańców. W piłkę nożną grano na każdym nadającym się do tego miejscu- trawnikach parkach, a słupki bramki zrobione był ze ściętych drzew połączonych sznurkiem z poprzeczką.Dawne przepisy gry również różniły się od obecnych. Na boisku do piłki nożnej nie było jeszcze sędziów liniowych, natomiast sędziego głównego wspomagało dwóch sędziów obserwatorów, którzy przyznawali punkty za poziom grających drużyn. Ocena ta miała duży wpływ na końcowy wynik meczu. Często drużyna, która strzeliła więcej bramek, przegrywała spotkanie po decyzji sędziów obserwatorów.

W okresie przedwojennym w Szczecinie powstało bardzo dużo klubów piłki nożnej. Jedne z nich upadały, zmieniały nazwy lub łączyły swoje siły. Pierwszym klubem piłki nożnej w Szczecinie była założona w 1898 roku FBC Viktoria 1898 Stettin. Klub wielokrotnie zmieniał swoją nazwę: SC 1900 Stettin, VfL 1898 Stettin, Sport 08 Stettin, SC Minerva Stettin. W późniejszym okresie powstały kluby: SC Preussen 1901 Stettin, FC Urania 1901 Stettin, FC Titania 1902 Stettin, FC Adler 1903 Stettin, Stettiner FC Saxonia 1903, FC Hohenzollern 1903 Stettin, FC Greif Stettin, FC Sport Stettin, FC Teutonia 1904 Stettin, SpVgg Wacker 1904 Stettin, Grabower FC Stern 1904, FC Bluecher 1904 Stettin, FC Corso Stettin, SC Britannia 08 Stettin i wiele innych.

Najbardziej utytułowanymi szczecińskimi klubami piłki nożnej przed wojną były Stettiner SC oraz FC Titania. Początki tego pierwszego datuje się na 1908, a jego podwaliny stworzyła założona w 1900 Viktoria. Jednym z największych sukcesów Stettiner SC była wygrana w rozgrywkach bałtyckiej ligi piłki nożnej, a miało to miejsce w roku 1921. Przeciwnikiem Szczecinian była drużyna VFB Konigsberg. Drużyna przeciwna złożyła protest domagając się wygranej. Protest został przyjęty, ale było już za późno, Szczecinianie zdążyli już rozegrać mecz w Pucharze Niemiec. Szczeciński zespół Stettiner SC ponownie zdobył tytuł ligi bałtyckiej w 1933 roku. W kolejnych latach przekształcono nazwę ligi bałtyckiej na „Gauliga Pommern”. Stettiner wygrywał ligę również w roku 1935 i 1938.

Najwięcej sukcesów w czasie przedwojennej szczecińskiej piłki nożnej zdobył klub Titania, która był najbardziej utytułowanym klubem w regionie. Piłkarze niebiesko-szarych w 1920 roku dotarli do półfinału Pucharu Niemiec, a następnie po zaciętych meczach awansowali do ćwierćfinału pucharowych rozgrywek. Titania Stettin w okresie 1920 – 1930 aż 6 razy wygrała Bałtycką Ligę piłki nożnej. W 1930 roku, z powodu kłopotów finansowych, zakończył swoja działalność, a zawodnicy przenieśli się do Vfl Stettin.

Po przemianie Ligi Bałtyckiej w Gauligę, nasz region podzielono na dwie części – grupę zachodnią i wschodnią. W każdej było po 7 zespołów piłki nożnej. Najlepsze ligowe drużyny z obu grup, otrzymywały prawo gry w turniejach na wyższym szczeblu. Kluby ze Szczecina znalazły się w zachodniej grupie, a najmocniejszymi klubami obok Stettiner SC były: Preussen, Vfl Stettin, PSV Stettin, Vfb Stettin czy policyjna ekipa – Polizei SV Stettin. Największymi rywalami naszych klubów w rozgrywkach piłki nożnej były drużyny Viktoria Stolp (Słupsk), LSV Punitz, a już w czasie wojny HSV Gross Born (Borne Sulinowo).Ostatnim mistrzem niemieckiego Szczecina została w 1944 ekipa Luftwaffe SV Stettin, w której wyróżniającym zawodnikiem był Rolf Rohrberg, była gwiazda HSV i Eintrachtu Brunszwik. Głównym punktem piłkarskich zmagań w przedwojennym Szczecinie był stadion znajdujący przy ulicy Arkońskiej – wtedy Richard Lindemann Sportpark.

Piłka nożna w tamtym okresie cieszyła się bardzo dużą popularnością, mecze Titatnii Stettin oglądało około 30 tysięcy kibiców. Dzisiejszy stadion Pogoni nosił wtedy nazwę Ruhl Kampfbahn (na cześć dr Hugo Ruhla) i mógł przyjąć 15 tysięcy zagorzałych kibiców piłki nożnej. Stadion wówczas należał do gimnastycznego towarzystwa Stettiner Turn Verein.

Przedstawiliśmy tylko wycinek z historii przedwojennej piłki nożnej w Szczecinie, ale mam nadzieję, że przybliżyliśmy Wam choć trochę piłkarskie początki Szczecina. Rozgrywki piłkarskie cieszyły się duża popularnością, która nie słabnie i w dzisiejszych czasach. Wymienione zespoły piłki nożnej dawnego Szczecina zniknęły na zawsze, ale warto pamiętać o ich istnieniu. Cieszy fakt, że piłka nożna w Szczecinie nie zamarła, i że możemy z dumą patrzeć na boiskowe zmagania naszych „Granatowo-bordowych”, grających o największe ligowe tytuły. Oby tak było zawsze!

 

TOP