Technologia w piłce nożnej

home-office-569359_640

Nowości technologiczne w świecie piłki nożnej

W poprzednich artykułach skupialiśmy się na przeszłości, początkach piłki nożnej na świecie oraz w Szczecinie, teraz czas powrócić do teraźniejszości…

Tempo rozwój techniki w dzisiejszym świecie jest ogromne, co chwilę słyszymy o technologicznych nowościach. Nie trzeba było długo czekać aby technologia wdarła się również do świata piłkarskich spotkań. Firmy elektroniczne prześcigają się w produkcji innowacyjnych gadżetów sportowych. Właśnie dzisiaj skupimy się na kilku z nich. O niektórych pewnie już słyszeliście, ale ciekaw jestem czy o wszystkich…

Jedną z pierwszych nowinek technologicznych w piłce nożnej było wprowadzenie komunikacji bezprzewodowej dla sędziów. Problemy związane z błędnie podjętymi decyzjami sędziów piłki nożnej wymusiły konieczność zmian. Arbiter główny nie był w stanie dostrzec wszystkiego na boisku, mimo, że miał do pomocy sędziów liniowych. Komunikacja między nimi opierała się na gestykulacji lub konsultacjach, co z kolei zabierało cenny czas. Łączność bezprzewodowa w piłce nożnej jest już standardem. W punktach spornych konsultacja trwa zaledwie krótką chwilę, bez potrzeby zbędnego przemieszczania się sędziów. Zestawy radiowe przyczynił się do zmniejszenia błędnych decyzji.

Kolejnym pomysłem na wyeliminowanie pomyłek sędziowskich, było wprowadzenie systemu Goal-line, który miał sygnalizować zdobycie bramki. System opiera się na zestawie kamer oraz czujników. Burzliwe rozmowy nad wprowadzeniem tego systemu do piłki nożnej trwały bardzo długo. Zastanawiano się czy wprowadzenie urządzeń elektronicznych nie zepsuje piłkarskiego widowiska. Na szczęście FIFA zadecydowała na wprowadzenie systemu. Ostatecznie Międzynarodowa Federacja Piłki Nożnej wybrała z pośród czterech kandydatów niemiecką technologię GoalControl-4D. System opiera się na zestawie 14 kamer (po 7 na każda bramkę). Z kolei UEFA na początku roku 2016 podjęła decyzję o wdrożeniu technologii kamer wraz z czujnikami. System zostanie zastosowany podczas Euro we Francji. Goal –line eliminuje możliwość podejmowania błędnych decyzji przez sędziów piłki nożnej.

Inteligentna piłka?

Piłka nożna naszpikowana elektroniką to nie projekt odległej przyszłości, ale już teraźniejszość.

Na świecie coraz częściej wykorzystuje się inteligentne piłki. We jej wnętrzu znajdują się czujniki mierzące siłę strzału, tor lotu oraz jej obroty. Dane z czujników przekazywane są na aplikację mobilną. Analiza najbardziej przydaje się podczas wykonywania stałych fragmentów gry. Jedną z najbardziej zaawansowanych technicznie piłek jest obecnie piłka przygotowana przez firmę adidas – miCoach Smart Ball. Cena piłki kształtuje się w okolicy 850 zł. Piłkę należy ładować średnio co 2000 uderzeń.

 

 

Po inteligentnej piłce przyszedł czas na inteligentne boisko do piłki nożnej!

Footbonaut – mini-boisko połączone z nowoczesną technologią. Takiego boisku do treningów piłki nożnej używają piłkarze Borussi Dortmund. Pomieszczenie przypominające klatkę wykorzystywane jest do ćwiczenia celności podań. System mechanicznej wyrzutni piłek pomaga również ocenić szybkość i zwinność piłkarza. Koszt Footbonaut to około 10 milionów złotych.

Trawnik technologiczny

Ingerencja technologiczna posuwa się coraz dalej, sama płyta boiska piłkarskiego to technologiczny majstersztyk. Murawa, na której rozgrywane są mecze piłki nożnej nie jest w 100 % naturalna! Połączenie trawy naturalnej ze sztucznymi włóknami trzykrotnie zwiększa jej trwałość i znacznie poprawia odprowadzanie wody z płyty boiska, tym samym poprawiając komfort gry. Szacuje się, że syntetycznych włókien w murawie do piłki nożnej jest około 20 milionów. Dzięki technologii GrassMaster boiska mają znacznie dłuższą żywotność oraz nie wymagają tak dużej pielęgnacji, jak w przypadku murawy naturalnej.

Smart opaska

Kolejnym gadżetem, z którego korzystają piłkarze jest SmartBand – opaska na nadgarstek pomagająca monitorowanie treningu. Opaska posiada funkcję mierzenia przebytego dystansu, spalania kalorii, mierzy intensywność treningu oraz monitoruje pracę serca. Smart opaska posiada oczywiście aplikację mobilną, na którą przesyła wszystkie dane pozwalając na analizę danych oraz poprawę efektywności treningu.

Kamizelka treningowa do piłki nożnej naszpikowana technologią?

 Mini kamizelka opiera się na wykorzystaniu systemu GPS, który dostarcza wielu cennych informacji na temat motoryki każdego zawodnika. Kamizelka mierzy intensywność pracy podczas treningu piłki nożnej czy w meczu. Koniec lenistwa, nic się już nie ukryje! System zapisuje dystans pokonany przez piłkarza oraz prędkość z jaką poruszał się w danym momencie, co pozwala na kontrolowanie wykonanej pracy podczas treningu piłkarskiego. Kamizelka monitorując podstawowe parametry fizjologiczne, motoryczne pozwala na indywidualne dostosowanie treningu do każdego zawodnika- zapobiega przetrenowaniu. Sztab trenerski monitoruje piłkarzy online i kontroluje pracę jaką wykonują. Urządzenie dostarcza około 200 zmiennych na temat każdego piłkarza. Z Takich kamizelek korzystają drużyny piłki nożnej na całym świecie, w tym również piłkarze Reprezentacji Polski.

Opisałem tylko najważniejsze nowości technologiczne, jakie można dzisiaj spotkać w świecie piłki nożnej. Jak będzie rozwijała się piłka nożna? Co przyniesie najbliższa przyszłość? Zobaczymy. Oby tylko innowacyjna technologia nie wypaczyła piłkarskiego widowiska…

 

 

TOP